Psoriáza je chronické zápalové ochorenie multifaktoriálnej povahy, ktoré postihuje kožu a nechty a často je sprevádzané patológiou muskuloskeletálneho systému.
Ak máte obavy z červených, suchých škvŕn rôznych tvarov a veľkostí na koži, ktoré sú šupinaté a svrbiace, dohodnite si stretnutie s dermatológom.
Naši lekári liečia psoriázu integrovaným prístupom – jednak medikamentóznymi liečebnými metódami (masti, gély, aerosóly, tablety a liekové injekcie), ako aj osvedčenou liečbou excimerovým svetlom pomocou talianskeho laserového prístroja.
Príčiny psoriázy
Lekári uvádzajú niekoľko dôvodov rozvoja psoriázy:
- Genetická predispozícia – vedci popísali množstvo génov, ktorých prítomnosť predisponuje k vzniku ochorenia;
- Poruchy endokrinného, imunitného a nervového systému;
- Negatívne účinky určitých environmentálnych faktorov.
Existujú aj provokujúce faktory, medzi ktoré patria:
- Chronické infekčné ochorenia (najčastejšie spôsobené streptokokom);
- Zneužívanie alkoholu, chronický alkoholizmus;
- Poveternostné podmienky (suché alebo studené podnebie);
- Traumatizácia kože (škrabance, uhryznutie hmyzom, spálenie od slnka);
- Častý emočný stres;
- Užívanie určitých liekov (napríklad soli lítia, adrenergné blokátory, perorálne kontraceptíva, antimalariká);
- Náhle vysadenie systémových hormonálnych liekov.
Nemali by ste dôverovať mýtom, že suchá pokožka a nadmerná hygiena môžu spôsobiť psoriázu – to absolútne nie je pravda!
Etapy psoriázy
V súčasnosti lekári rozlišujú 3 štádiá ochorenia:
- Progresívne - je charakterizované zvýšením počtu prvkov vyrážky, fúziou papúl a výskytom nových prvkov v poranených oblastiach. Plakety sú jasne ružové a pokryté šupinami. Rýchlosť bunkového delenia v nových léziách sa zvyšuje 10-krát;
- Stacionárne - nie sú pozorované žiadne čerstvé prvky, plaky majú stagnujúcu červenú farbu, prakticky nedochádza k odlupovaniu, svrbenie takmer neobťažuje;
- Regresívne - oslabenie intenzity farby vyrážky, prvky vyrážky sú bledé, nové sa neobjavujú, nedochádza k olupovaniu, nie sú zaznamenané žiadne subjektívne znaky. Okolo plakov sa vytvárajú biele pseudoatrofické okraje a v strede veľkých plakov sa objavuje zdravá koža. Na mieste vyrážky zostávajú bezfarebné škvrny.
V niektorých prípadoch majú pacienti prvky na koži v rôznych štádiách vývoja súčasne.
Príznaky ochorenia
Dermatvenerológ v prvom rade venuje pozornosť prítomnosti psoriatickej triády. Ide o bodové krvácanie, symptómy terminálneho filmu a stearínové škvrny.
Keď poškriabete plaky, objaví sa „stearínová škvrna" - môžete pozorovať zvýšené odlupovanie a povrch papúl sa podobá rozdrvenej kvapke stearínu.
Takzvaný terminálny film je viditeľný, ak sú šupiny úplne odstránené - na povrchu sa objaví mokrý tenký lesklý film.
Bodové krvácanie (Auspitzov príznak) – odhalené na koži pri odstránení šupiny.
Dermatológovia tiež zdôrazňujú Koebnerov fenomén - výskyt psoriatických vyrážok v mieste traumy kože (škrabance, poranenia).
Príznaky psoriázy závisia od jej typu, ale existujú spoločné body:
- Vyrážky - sú vždy prítomné v jednej alebo druhej forme;
- Pocit tesnosti kože v mieste lokalizácie psoriatických prvkov;
- Svrbenie rôznej intenzity.
Plaky pri psoriáze sa objavujú na rôznych miestach, existujú však aj oblasti s typickou lokalizáciou:
- Pokožka hlavy (s týmto usporiadaním plakov hovoríme o seboroickej psoriáze);
- Kolená a lakte;
- Kožné záhyby a flexorové povrchy - lakeť, kolenné kĺby, slabiny, oblasť podpazušia, pod prsníkom (táto lokalizácia nám umožňuje hovoriť o inverznej psoriáze);
- Bedrová, krížová kosť;
- Dlane a chodidlá – s palmoplantárnou psoriázou;
- Psoriáza nechtov – jamkovanie na nechtových platničkách, subungválne krvácanie, oddeľovanie nechtu od nechtového lôžka (onycholýza).
Okrem kožných prejavov spôsobuje psoriáza aj ďalšie príznaky. Napríklad pri artropatickej forme to budú bolesti kĺbov, ich opuchy (najčastejšie sú tieto prejavy lokalizované na chodidlách, rukách, členkových a kolenných kĺboch).
Typy psoriázy
Dermatológovia rozlišujú niekoľko typov ochorení:
Vulgárne(plak, obyčajný) je najčastejší a predstavuje 90 % všetkých prípadov psoriázy. Pri tomto type ochorenia ploché zápalové prvky (papuly) červeno-ružovej farby vyčnievajú nad povrch kože a majú jasné hranice.
Majú tendenciu sa spájať a vytvárajú sa plaky rôznych veľkostí, pokryté striebristými šupinami. Vo vzhľade pripomína girlandu alebo geografickú mapu.
Psoriatické elementy sa nachádzajú najmä na pokožke hlavy, na extenzorovej ploche lakťov a kolien, na koži krížov a krížov, ale možno ich nájsť aj na iných miestach.
Psoriáza lakťa sa lieči ako špeciálny prípad (na lakte je trvalá plaketa a pri poranení sa začína zhoršovať).
Exsudatívne– vyskytuje sa častejšie u pacientov s endokrinnými ochoreniami (obezita, cukrovka a pod. ). V léziách je exsudácia, ako aj žltkasto-šedé kôry.
v tvare slzy– ako už názov napovedá, na koži sú pozorované početné papuly vo forme jasne červených kvapôčok, olupovanie a infiltrácia sú malé. Vyskytuje sa najmä u detí a dospievajúcich po streptokokových infekčných ochoreniach. V niektorých prípadoch sa guttátna psoriáza degeneruje do bežnej psoriázy.
Seboroickása líši svojou lokalizáciou - prvky sa nachádzajú v zaušných a nasolabiálnych záhyboch, na hrudníku, v medzilopatkovej oblasti, na pokožke hlavy. Farba šupín je žltkastá, niekedy sa rozšíria na pokožku čela a vytvorí sa „psoriatická koruna".
Pustulárne– prejavuje sa ako ohraničené (na dlaniach a chodidlách) alebo rozsiahle vyrážky, reprezentované povrchovými pustulami.
Medzi pustulóznymi typmi sa rozlišuje aj Barberova palmoplantárna psoriáza, pri ktorej pustuly pokrývajú chodidlá a dlane. Je charakterizovaná silným svrbením, fúziou pustúl s tvorbou kôr. Ochorenie často postihuje aj nechty.
Pustuly sa nachádzajú aj pri generalizovanej Tsumbuschovej psoriáze. Tento typ ochorenia je charakterizovaný jasným erytémom (začervenaním) a výskytom povrchových pustúl. V oblastiach vyrážky je pálenie a bolestivosť. Lézie rýchlo rastú, spájajú sa a pokrývajú väčšie plochy kože. Pri psoriáze Tsumbusha dochádza k oddeleniu epidermis (hornej vrstvy kože) a vytvárajú sa takzvané „hnisavé jazerá". Pacienti pociťujú všeobecnú nevoľnosť, sú mučení horúčkou, pálením a brnením v postihnutých oblastiach.
Psoriatická erytrodermia
Lekári sa špeciálne zameriavajú na tento typ psoriázy, psoriatickú erytrodermiu. V tomto prípade patologický zápalový proces zahŕňa celú alebo takmer celú kožu. Stáva sa drsným, pevným, pokrytým vločkovitými prvkami a koža sa stáva červenou.
Mnohí naši pacienti sa sťažujú, že horúčka stúpa na subfebrilné úrovne a necítia sa dobre. Dochádza k zvýšeniu periférnych lymfatických uzlín. Erytrodermia sa môže vyvinúť v dôsledku nesprávnej liečby psoriázy (kúpanie, príliš intenzívne opaľovanie, vysoká koncentrácia liečivých mastí atď. ). V iných prípadoch sa proces vyvíja u zdravých ľudí, ak sa psoriáza práve začala a rýchlo postupuje.
Ak psoriatická erytrodermia existuje dlhší čas, pacienti môžu zaznamenať poškodenie nechtov a vypadávanie vlasov.
Psoriatická artritída
Táto patológia sa tiež nazýva artropatická psoriáza. Poškodenie kĺbov sa môže vyvinúť súbežne s vyrážkami a v niektorých prípadoch začína ešte skôr a je predzvesťou psoriázy.
Postihnuté sú predovšetkým drobné kĺby nôh a rúk, no niekedy sa na zápalovom procese podieľajú aj kĺby zápästia a členkov. Pacienti sa obávajú bolesti kĺbov, opuchov, deformácií a obmedzenej pohyblivosti.
Diagnostika
Hlavnou úlohou diagnostiky je určiť percento kožných lézií v celom tele. Je to potrebné na posúdenie účinnosti liečby u konkrétneho pacienta.
Existuje názor, že na stanovenie diagnózy je potrebné podstúpiť veľké množstvo testov. No vo väčšine prípadov to tak nie je a postačuje dôkladné vyšetrenie vyrážky u dermatovenerológa. Psoriáza má charakteristické prejavy, takže vizuálna diagnostika nie je náročná.
V typických prípadoch je to psoriatická triáda: presné krvácanie, symptómy terminálneho filmu a stearínové škvrny. Veľmi často pacientov trápi svrbenie rôzneho stupňa intenzity. Dôležitá je aj prítomnosť psoriázy u príbuzných.
Existujú však kožné príznaky, ktoré by sa mali pri diagnostike ochorenia rozlišovať. Napríklad s papulóznym syfilisom sa pozoruje podobný obraz. V tomto prípade lekár vykoná diferenciálnu diagnostiku vrátane sérologických štúdií.
Psoriáza na pokožke hlavy sa niekedy zamieňa so seboroickou dermatitídou. Pri psoriáze lekár určí, že na koži je papula - to znamená zhutnenie, ktoré stúpa nad úroveň kože a je pokryté šupinami.
Pri artropatickej forme psoriázy (keď nie sú kožné vyrážky) sa dermatológ bude musieť uistiť, že ide o psoriázu a nie o reumatoidnú polyartritídu.
Často sa psoriáza vyskytuje spolu s inými ochoreniami, vtedy lekári hovoria o komorbidných ochoreniach. Napríklad psoriáza môže byť kombinovaná s ischemickou chorobou srdca, cukrovkou, depresiou alebo gastrointestinálnymi patológiami.
Ak dermatológ diagnostikuje psoriázu, určite odošle pacienta na konzultáciu ku gastroenterológovi, kardiológovi, reumatológovi a endokrinológovi. A títo špecialisti predpíšu rozsiahle vyšetrenie (pre každú chorobu existuje štandardný zoznam testov, najmä krvných).
Diagnostickú základňu modernej kliniky predstavujú najmodernejšie prístroje a prístroje. To vám umožní podstúpiť komplexné vyšetrenie na rôzne choroby.
Laboratórne štúdie sa vykonávajú pomocou moderných biochemických a hematologických analyzátorov. Lekári na ultrazvukovú diagnostiku vyšetrujú pacientov pomocou pokročilých ultrazvukových prístrojov.
Na rádiologickom oddelení, vybavenom najnovšou medicínskou technikou, môžete absolvovať rádiografiu a mamografiu. Na klinike môžete tiež urobiť MRI alebo CT vyšetrenie akéhokoľvek orgánu.
Lekári oddelenia funkčnej diagnostiky majú možnosť vykonať všetky potrebné štúdie: EKG, EEG, echoencefalografiu, denné monitorovanie EKG, denné monitorovanie krvného tlaku, určiť funkciu vonkajšieho dýchania a ďalšie životne dôležité ukazovatele.
Najširšia škála diagnostických testov prezentovaných na našej klinike umožňuje lekárom identifikovať choroby takmer v akomkoľvek štádiu vývoja.
Liečba
Hlavným cieľom liečby je dostať ochorenie pod kontrolu a uviesť ho do remisie (oslabenie alebo vymiznutie príznakov). Pri liečbe psoriázy lekári používajú niekoľko smerov naraz: lieky (masti a iné liekové formy na vonkajšie použitie, ako aj tablety na systémovú terapiu) a fototerapiu pomocou excimerového svetla.
Vonkajšie prostriedky zahŕňajú krémy, masti, gély, emulzie a spreje obsahujúce hormonálne lieky. Glukokortikosteroidy potláčajú imunitný systém a zmierňujú zápal. Sú prezentované v mnohých dávkových formách v každom konkrétnom prípade, lekár pre vás vyberie individuálny liečebný režim.
Na zmiernenie svrbenia a suchosti pokožky sa používajú hydratačné a zmäkčujúce látky.
Na zmiernenie prejavov psoriázy na pokožke hlavy je predpísané použitie špeciálnych šampónov.
Na lokálnu liečbu sa predpisuje aj kalcipotriol (analóg vitamínu D).
V systémovej terapii lekári predpisujú imunosupresívne lieky. Tieto lieky sa často podávajú v malých dávkach (raz týždenne) na liečbu ťažko liečiteľných bežných typov psoriázy. Podobné režimy sa používajú u pacientov s reumatoidnou artritídou. Podávanie je orálne, intravenózne, intramuskulárne alebo subkutánne.
Lekári predpisujú aj retinoidy (lieky s biologickými vlastnosťami podobnými vitamínu A).
Systémové glukokortikosteroidy sa používajú veľmi zriedkavo a len v obzvlášť ťažkých prípadoch.
Ako proces ustupuje, frekvencia používania externých prostriedkov a perorálnych liekov sa mení smerom k poklesu.
Upozorňujeme, že niektoré lieky majú negatívny vplyv na vývoj plodu (napríklad selektívne imunosupresíva), preto sú u tehotných žien kontraindikované.
Žiadna alternatívna liečba nevedie k pozitívnym výsledkom. Nemali by ste experimentovať a zverovať svoje zdravie tradičným liečiteľom a metódam s nepreukázanou účinnosťou.
Naši lekári vás vyzývajú, aby ste sa neliečili a nevysadili (nepredpisovali) si rôzne lieky, pretože to môže situáciu len zhoršiť a spôsobiť nárast vyrážok!
Liečba psoriázy pomocou laserového zariadenia
Dermatovenerologické centrum Vám ponúka účinný spôsob liečby ochorenia pomocou excimerového laserového systému. Toto je hlavná fyzioterapeutická liečba psoriázy a niektorých ďalších kožných ochorení s preukázanou účinnosťou.
Excimerová lampa pracuje na zlúčeninách xenónu a chlóru a vyžaruje svetlo v UV oblasti. Len lúče určitej dĺžky prenikajú do pokožky a zmierňujú zápal v koži. Hrúbka plakov klesá.
Lúče ovplyvňujú iba „choré" bunky bez toho, aby ovplyvnili zdravú pokožku. Táto terapia znižuje populáciu T lymfocytov v oblastiach kože pokrytých plakmi. Týmto spôsobom sa dosiahne stabilná remisia a v mnohých prípadoch liečba excimerovým svetlom umožňuje opustiť hormonálne lieky.
Táto metóda vám umožňuje zabudnúť na trápenie, ktoré pacientom so psoriázou prináša sezónna exacerbácia.
Dermatovenerológ najskôr identifikuje indikácie a kontraindikácie liečby fototerapiou monochromatickým excimerovým svetlom.
Indikácie zahŕňajú:
- psoriáza;
- vitiligo;
- atopická dermatitída;
- Nerovnomerná plešatosť (alopécia);
- Zmena farby jaziev;
- Ekzém.
Existuje len veľmi málo kontraindikácií pre postup, medzi ktoré patria:
- tehotenstvo;
- Onkologické ochorenia;
- Ťažký celkový stav.
Prečo by ste mali venovať pozornosť systémovej liečbe
Dermatovenerológovia poznamenávajú množstvo nepopierateľných výhod liečby excimerovým svetlom:
- Účinok je lokálny, iba na psoriatické plaky, lúče neovplyvňujú celé telo;
- V miernych prípadoch na dosiahnutie stabilnej remisie stačí predpísať iba fototerapiu a fotosenzibilizátory;
- Predpísané pacientom v akomkoľvek veku (od 3 rokov);
- Liečba laserovým systémom si nevyžaduje pobyt v nemocnici, ľahko zapadne do akéhokoľvek pracovného plánu;
- Účinné pri rôznych formách psoriázy;
- Minimálne obmedzenia.
Ako prebieha liečebný postup?
Na prvom stretnutí vám lekár urobí test, počas ktorého vám určí fototyp pokožky a určí minimálnu dávku ultrafialového žiarenia.
Na druhý deň prídete na termín, kde lekár určí najvhodnejší výsledok testu. To znamená, že lekár individuálne vyberie silu žiarenia, ktorá je vhodná špeciálne pre vašu pokožku.
Počas liečby nie sú žiadne obmedzenia, odporučí vám len obmedziť korenené a mastné jedlá a piť veľa tekutín.
Účinok fototerapie nastáva už po niekoľkých procedúrach a na stabilnú remisiu budete potrebovať asi 5-10 procedúr (v niektorých prípadoch 15).
Trvanie jednej procedúry je 10-20 minút, závisí od oblasti ošetrenia a počtu postihnutých oblastí.
Psychologická pomoc
Vždy vám odporúčame pamätať na to, že psoriáza nie je nákazlivá! Napriek tomu sa pacienti často obávajú ani tak nepohodlia z prítomnosti vyrážok, ako skôr reakcie ostatných. To je obzvlášť bolestivé pre ženy a deti.
Deti sa môžu k chorému dieťaťu správať kruto. Preto je veľmi dôležité predpísať liečbu včas, vrátane konzultácie s psychológom alebo dokonca psychoterapeutom.
Výhody liečby psoriázy na klinike
Pacienti sa rozhodnú liečiť psoriázu z niekoľkých dôvodov:
- Skúsení, kvalifikovaní dermatológovia a kozmetológovia;
- Odstránenie dermatologických a kozmetických problémov súčasne;
- Inovatívne metódy liečby, najmä s použitím laserového systému;
- Najmodernejšie diagnostické metódy;
- Možnosť konzultácie s lekármi rôznych odborností.
Ak máte obavy z plakov, svrbenia a odlupovania kože, kontaktujte kliniku. Vždy môžete získať kvalifikovanú lekársku starostlivosť.
Prevencia psoriázy
Hlavnou úlohou dermatovenerológov je predchádzať exacerbácii psoriázy. Na tento účel predpisujú preventívne opatrenia:
- Prevencia stresu;
- Prevencia prechladnutia;
- Kontrola nad ohniskami chronickej infekcie;
- Odmietnutie hrubého, tesného oblečenia, ktoré zraňuje pokožku.
Vďaka preventívnym opatreniam a včasnej liečbe psoriázy sú lekári schopní rýchlo znížiť závažnosť ochorenia a dosiahnuť vymiznutie mnohých príznakov ochorenia.
Čo sa stane, ak sa choroba nelieči?
Ak sa nelieči, vyrážka sa rozšíri a vyplní čoraz väčšiu časť pokožky. Je možný prechod na erytrodermický typ, ktorý je oveľa náročnejší na liečbu.